"Klaudynka" w prasie

 

Walne Zebranie 26.03.2015 r.

 

VI CHARYTATYWNY BAL KLAUDYNKI 2015

FESTYN "RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ" 2014

BALIK KARNAWAŁOWY 2014

 

"Idzie Styczeń Niesie Wiele Życzeń 2014"

 

Balik karnawałowy

 

III Charytatywny Bal Maskowy Klaudynki

 

 

Spotkanie noworoczne "Idzie styczeń, niesie wiele Życzeń"

Kórniczanin 13, stycznia 2012

Zakończenie projektu unijnego

Filantrop (199) 6, czerwiec 2011


 

Bal karnawałowy

Filantrop (197) 4, kwiecień 2011


 

Spotkanie Noworoczne

Filantrop (195) 2, luty 2011


 

Bocci w Dopiewcu cz.2

Filantrop (193) 13, grudzien 2010


 

 Bocci w Dopiewcu cz.1

Filantrop (193) 13, grudzien 2010


 

Pan Zbyszek

Filantrop (190) 10, październik 2010


 

Festyn w Zaniemyślu

Filantrop (190) 10, październik 2010


 

Festyn Razem możemy więcej

 

Filantrop (190) 9, wrzesień 2010,


 

Charytatywny Bal Maskowy

 Kórnickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” było organizatorem pierwszego Charytatywnego Balu Maskowego. Wydarzenie to miało miejsce w czwartą sobotę karnawału 23 stycznia 2010 roku w restauracji „Biała Dama” w Kórniku. Na balu bawiło się 114 osób, a tytuł balu zapraszał „odważnych” uczestników do niekonwencjonalnych strojów i masek. Oprawę muzyczną balu zapewnił zespół „SEZAM” z Jarocina. Zabawa, tańce trwały do rana, goście nabywali losy, odbierali niespodzianki „świnki” i brali udział w aukcjach. Między innymi w „Aukcji Prac Podopiecznych” stowarzyszenia „Klaudynka”, podczas której prezes stowarzyszenia Anetta Szarzyńska w kilku słowach przybliżyła autorów prac: 6 letniego Fryderyka, 18 letniego Maurycego i 33 letnią Honoratę. Przypomniała szczytny cel balu, jakim była zbiórka funduszy na działalność jedynego w gminie Kórnik ośrodka wsparcia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami nad uruchomieniem, którego pracuje obecnie organizacja. Hojność zacnych gości przerosła najśmielsze oczekiwania.

Całkowity dochód z balu wyniósł 4.736 zł.! Kwota ta stanowi duży, wspólny sukces zarówno gości balu, sponsorów jak i organizatorów zabawy. Jest potwierdzeniem tego, że formuła balu się sprawdziła i już wpisała się w historię życia stowarzyszenia. W tym miejscu kieruję w imieniu organizatora gorące podziękowania wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie na nasz bal i w swój różnoraki sposób przyczynili  się do charytatywnego przedsięwzięcia. Słowa podziękowania kieruję w stronę wolontariuszy akcyjnych i stałych działających w Centrum Wolontariatu „Klaudynka”, którzy wykonali 100 ciekawych masek na bal, gromadzili i pakowali niespodzianki na loterię fantową oraz przygotowali bilety wstępu i losy. Szczególne wyrazy uznania i serdeczne podziękowania składam pani Alinie Wilczak pomysłodawczyni i współorganizatorowi balu, osobie, która od kilku lat jest z „Klaudyną” i pomaga nam. Spokojne przygotowania do balu i miłą atmosferę, a także wsparcie finansowe zabawy zawdzięczamy restauracji „Biała Dama”, której kierownik pani Anna Dłużewska kolejny raz „otworzyła” szeroko drzwi zapraszając „Klaudynkę” w swoje progi.   

Jeszcze raz za okazaną pomoc dziękujemy!

 Autor: Alicja Zygmanowska V-ce Prezes Stowarzyszenia,

Kórniczanin nr 3/2010, 12 luty 2010


 

…”Dalej w tany, dalej w tany wszyscy wraz

bo na pląsy i zabawę przyszedł czas”…

 Tymi słowami p. Anetta Szarzyńska prezes Stowarzyszenia „Klaudynka zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Kolejny raz  „Balik karnawałowy „Klaudynki” odbył się  w Trzebisławkach  w „Domu Gościnnym” HEDAN, a było to w sobotę 16 stycznia 2010 roku. Na zabawę przybyło blisko 100 osób, wśród nich dzieci  i osoby niepełnosprawne, ich rodzice i opiekunowie. Był leśnik i żona leśnika, wróżka i policjant, pani tęcza i diabeł, modelka i piłkarz oraz  wielu, wielu innych znakomitych i wystrojonych gości. Przyjęcie rozpoczęło się słodkim poczęstunkiem, a później czas upływał podczas wesołej zabawy, pląsów  i konkursów. Nie zabrakło Tańca kotylionów i wyboru Króla i  Królowej Balu. Dawid w roli Rybaka i Emilka w roli wróżki spisali się wyśmienicie. Równie dobrze poszło także wolontariuszom – pomocnikom i wodzirejom zabawy. Kasia i Karolina sprawnie kierowały roztańczonym balem. Z powodzeniem wykorzystały zdobytą wiedzę na szkoleniu „Cztery pory roku”- pedagogika zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie przeprowadzonym dla wolontariuszy „Klaudynki” przez Polskie Stowarzyszenie Animatorów i Pedagogów „Klauza” we wrześniu zeszłego roku. Uczestnikom zabawy do tańca jak zawsze przygrywał  sympatyk „Klaudynki” pan Tomek Słomiński, a bal zdjęciami udokumentował Jakub Szarzyński. Szczególne słowa  podziękowania kierujemy do Państwa D i H. Wlazły za serdeczne i bezinteresowne przyjęcie.                                         

DZIĘKUJEMY 

 Autor: Centrum Wolontariatu „Klaudynki”, Kórniczanin nr 2/2010, 29 stycznia 2010


 

Bal „Klaudynki”

 W sobotę 7 lutego podopieczni Kórnickiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Intelektualnie i Ruchowo „Klaudynka” mieli swój bal przebierańców. Po raz pierwszy bawili się w Domu Gościnnym „Hedan” Danuty i Henryka Wlazło. W imprezie uczestniczyło ponad 100 osób.

 Prezes „Klaudynki” Aneta Szarzyńska (w przebraniu motyla) powitała gości i sponsorów: Franciszka i Tomasza Słomińskich, którzy zapewnili oprawę muzyczną  oraz firmy, które zapewniły poczęstunek: Cukiernię „Mark-Piek” z Kórnika, Kaczmarka z Kórnika, „Łobzę” z Zaniemyśla i „Elite” z Poznania.

W organizacji imprezy pomogła liczna grupa wolontariuszy. Powitano opiekunkę podopiecznych Małgorzatę Sobkowiak. Zabawę prowadziła Weronika Bukczyńska przebrana za biedronkę. W trakcie balu odbył się szereg zabawnych konkursów. Wybrano królową i króla balu wśród wolontariuszy i podopiecznych. W gronie wolontariuszy królową została Magda Stępniak- czarownica, królem Arek Makowski- pirat. Pośród podopiecznych królową wybrano biedronkę- Michalinę Kosmowską i króla Fryderyka Zygmanowskiego- Robin Hooda.

Na koniec wszyscy zebrani w kręgu odśpiewali piosenkę „Jaka siła jest w splecionych mocno dłoniach”

 Autor: Robert Wrzesiński, Filantrop Nr (173) 4,kwiecień 2009

 

Noworoczna „Klaudynka”

Spotkanie Noworoczne „Idzie styczeń, niesie wiele życzeń” rozpoczęło kolejny rok działalność Kórnickiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Intelektualnie i Ruchowo „Klaudynka”.

W niedzielę 4 stycznia w restauracji „Biała Dama” w Kórniku bawili się podopieczni, ich rodzice, opiekunowie i wolontariusze. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej, działający w Kórnickim Ośrodku Kultury. Prowadzi go Małgorzata Wyspiańska-Matysiak.

 Prezes Anetta Szarzyńska podziękowała wszystkim pomocnikom i przyjaciołom „Klaudynka”: samorządowi kórnickiemu, Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie, darczyńcom, sponsorom, ludziom dobrej woli, wolontariuszom. Życzyła członkom „Klaudynki” napotkania ludzi życzliwych i dobrych. Mówiła też o utworzeniu w Kórniku Środowiskowego Domu Samopomocy w pomieszczeniach udostępnionych przez Siostry Miłosierdzia.

Przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Kaczmarek zapewniła, że władze samorządowe będą wspierać Stowarzyszenie.

Z koncertem kolęd oraz noworocznym wystąpił założyciel  Zespołu Harmonijkowego Mini Music ze Śremu Zygfryd Dębczak.

Burmistrz Jerzy Lechnerowski  poinformował o staraniach o pieniądze na Środowiskowy  Dom Samopomocy także z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Była wspaniała zabawa noworoczna. Dotarł także Gwiazdor ze wspaniałymi paczkami. W tej sympatycznej imprezie wzięło udział około 140 osób.

 Autor: Robert Wrzesiński, Filantrop nr 2 (171), luty 2009

 

„KLAUDYNKA” NA „ANIELSKIM ŚPIEWOGRANIU 2007”

Kórnickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” po raz kolejny wzięło udział w Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Religijnej Osób Niepełnosprawnych „Anielskie Śpiewogranie 2007”, który odbył się 22 września w Swarzędzu.

Przegląd zorganizowało Swarzędzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka oraz parafia pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu w hołdzie Janowi Pawłowi II. Patronat nad nim objął arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przewodnicząca swarzędzkiego Stowarzyszenia Barbara Kucharkska powitała gości. Następnie zebrani zaśpiewali „Barkę”, pieść będącą hymnem  Przeglądu.

Imprezę prowadził Wojciech Wietrzyński. Przegląd rozpoczął się od występu Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Swarzędza pod kierunkiem Elżbiety Narożnej, Jerzego Kota i Marii Wejman. Następnie reprezentowali się: „Zespół na 105” z Zespołu Szkół Nr 105 w Poznaniu, Warsztat Terapii Zajęciowej „Pawełek” z Owińsk, Goślińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Dom Pomocy Społecznej Sióstr Serafitek z Poznania (w skład trzyosobowego zespołu reprezentującego ten Dom weszła Marta – podopieczna „Klaudynki”), Centrum Pomocy Dzieciom z Pobiedzisk, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym – Środowiskowy Dom Samopomocy – SOKOŁY z Poznania, Sanra Paetz ze Szkoły nr 4 w Swarzędzu, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – koło w Lwówku Wlkp.

Kórnickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” z Kórnika gościło tu po raz trzeci. Ze swarzędzkim stowarzyszeniem przyjaźni się od wielu lat. Zaprezentowało dwie piosenki. Pierwszą pt. „W moim sercu mieszka Bóg” wykonała Emilka Mika oraz wolontariuszka Agnieszka Chmielewska. Drugą pieśń zatytułowaną „Boża radość jak rzeka” zaśpiewała cała „Klaudynka”. Piosenki wykonano przy gitarowym akompaniamencie wolontariuszy. Chórem kierowała Anita Wachowiak, która wraz z Małgorzatą Sobkowiak – Niemier przygotowywała „Klaudynkę” do występu.

Widowni zaprezentowały się także Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Komornikach, Warsztat Terapii Zajęciowej, grupa młodszych dzieci ze swarzędzkiego Stowarzyszenia pod opieką Pauli Andrzejewskiej i Asi Dutkowiak oraz grupy wolontariuszy.

W imieniu jury werdykt ogłosił ks. Prałat Szymon Daszkiewicz. Przypominał, iż był tu na pierwszym przeglądzie i uważa, że poziom imprezy jest coraz lepszy. Jury uznał, że wszyscy wykonawcy wyróżnili się. Otrzymali oni pamiątkowe drewniane aniołki. Przedstawiciele występujących zespołów otrzymali z rąk gości pamiątkowe dyplomy. W imieniu „Klaudynki” dyplom odebrała Emilka Mika.

Zebrani po zakończeniu przeglądu wypuścili na zewnątrz baloniki, które leciały do nieba. Na koniec wszyscy utworzyli krąg i zaśpiewali piosenkę „Jaka siła”.

Członkowie „Klaudynki”, rodzice, wolontariusze (w sumie do Swarzędza przybyły 53 osoby, w tym z chóru – 30) wykonali pamiątkowe zdjęcie.

Autor: Robert Wrzesiński, Kórniczanin nr 18 (277), 28 września 2007  

 

PODSUMOWALI LATO, PLANUJĄ JESIEŃ

Członkowie Kórnickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” w miłej atmosferze żegnali lato i planowali jesień podczas imprezy zorganizowanej w sobotę 8 września podczas imprezy w gospodarstwie państwa Marii i Zbigniewa Ziętów w Mościenicy.

Na początku klaudynkowego zakończenia lata brawami podziękowano pani Marii, u której goszczono już po raz drugi. Poprzednio w lutym zorganizowano tu bal przebierańców.

Małgorzata Chmielewska, wiceprezes „Klaudynki” wręczyła gospodarzom upominki.

Podopieczni śpiewali przy ognisku piosenki i piekli kiełbaski. Żywe rozmowy i uśmiech na twarzach towarzyszył uczestnikom imprezy. Podczas spotkania w Mościenicy podopieczni mieli okazję wspominać udane wakacje, szczególnie pobyt w dniach 21 lipca – 3 sierpnia na turnusie rehabilitacyjnym w Jarosławcu. Jedna z uczestniczek turnusu – Anna Jabłońska podziękowała Małgorzacie Chmielewskiej za pomysł jego zorganizowania. Pochwaliła córkę pani Małgorzaty wolontariuszkę oraz Macieja Kubiaka za zaangażowanie w opiekę nad uczestnikami turnusu. Swój pobyt w Jarosławcu bardzo mile wspominał pan Józef Grzegorz, który chętnie brał udział w śpiewach i tańcach.

Okazuje się, że Klaudynka przygotowała kilka ciekawych propozycji na jesień dla swoich podopiecznych. 22 września członkowie stowarzyszenia wezmą udział w III Swarzędzkim Przeglądzie Piosenki Religijnej „Anielskie Śpiewogranie 2007” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka i parafię p.w. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu. 6 października reprezentacja Klaudynki uda się na turniej Bocci do Dopiewca. 13 października będzie dniem obchodów 5 rocznicy powstania Kórnickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” , które odbędzie się w strażnicy OSP w Kórniku. 14 października po raz kolejny stowarzyszenie wspólnie z przyjaciółmi z Holandii – Remeltem Boonstra oraz Minke de Boer z miejscowości Nijland w Holandii zorganizuje „Kiermasz różności”, który odbędzie się w godzinach 10 – 15 w Domu Parafialnym w Kórniku. 

Autor: Robert Wrzesiński, Kórniczanin nr 17 (276), 14 września 2007  

 

TWÓRCZE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ

Dużą przyjemność sprawił podopiecznym Kórnickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” udział w Twórczych Spotkaniach ze Sztuką, czyli drugim turnusie półkolonii, które odbyły się w dniach 21 – 25 sierpnia.

Podczas 5 dni sierpniowych półkolonii podopieczni „Klaudynki”  spędzili razem w sumie 20 twórczych godzin. Przeciętnie uczęszczało na nie 8-9 osób, którymi opiekowało się 4-6 wolontariuszy (w tym dwóch chłopaków). Zajęcia prowadziła Małgorzata Sobkowiak – Niemier.

Młodym ludziom dopisywały humory, chętnie wykonywali różne prace plastyczne, które umieszczono na ścianach salki, w której stowarzyszenie ma swoją siedzibę. Wykonali m. in. duże, ładne domki dla lalek, kukiełki, maski, lalki. Kolorowali również logo Klaudynki. Ponadto uczyli się piosenek. W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kórniku brali udział w grach i zabawach. Nie zabrakło też spacerów na plac zabaw na os. Staszica.

Ciekawą formą zajęć była zabawa słowami, podczas której wymyślali rymowanki oraz wymieniali słowa na poszczególne litery. Codziennie był poczęstunek i czas na przerwę w zajęciach.

Władze Stowarzyszenia poinformowały nas, że 8 września w gospodarstwie państwa Ziętów w Mościenicy odbędzie się klaudynkowe zakończenie lata. Niewątpliwie podopieczni „Klaudynki” będą mogli mile wspominać udane wakacje.

 

Autor: Robert Wrzesiński, Kórniczanin nr 16 (276), 31 sierpnia 2007