Centrum Wolontariatu
- Sobotnie Spotkania Klaudynki - imprezy i wycieczki jednodniowe - akcje charytatywne - dzień wolontariusza - wolontariat - wolontariusz Szkolenia dla organizacji i instytucji
Centrum Wolontariatu „Klaudynki”
Z myślą o wspieraniu niezależnych inicjatyw społecznych, propagowaniu i rozwijaniu obywatelskiego uczestnictwa w życiu lokalnych środowisk w 1993 roku powstało Centrum Wolontariatu w Warszawie. Od roku 1995 podobne placówki rozpoczęły działalność w innych miastach Polski, natomiast w Kórniku Centrum Wolontariatu działa od grudnia 2006 roku.
Powstanie Centrum Wolontariatu przy Kórnickim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” było naturalną odpowiedzią na rosnące zainteresowanie ludzi tym rodzajem działalności, jak również wynikiem zapotrzebowania na ten rodzaj wsparcia jaki stanowi pomoc wolontariuszy.
Centra Wolontariatu podobnie jak placówki tego typu na świecie prowadzą działalność polegającą na promowaniu bezinteresownej pomocy innym, szkoleniu wolontariuszy i współpracujących z nimi organizacji.
Ideę wolontariatu można najprościej ująć jako bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz innych, które dodatkowo wykracza poza więzi rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.
Centra Wolontariatu ułatwiają nawiązywanie kontaktu wolontariuszy z instytucjami i osobami oczekującymi ich pomocy, sprzyjają tworzeniu systemowych rozwiązań ułatwiających wkomponowanie wolontariatu w codzienne życie jako zjawiska o niezmiernie ważnym znaczeniu społecznym.
Organizacje zgłaszające się o pomoc do Centrów Wolontariatu najczęściej poszukują osób chętnych do wykonywania zajęć opiekuńczych. W zależności od swoich własnych zainteresowań, umiejętności i chęci, wolontariusze mogą zajmować się organizacją czasu wolnego, udzielaniem porad specjalistycznych, pozyskiwaniem funduszy czy pracami biurowymi, jak np. prowadzeniem korespondencji, wpisywaniem danych do komputera, księgowością.
Centra Wolontariatu kładą silny nacisk na to, aby działania wolontariuszy cechowały się dobrą koordynacją, ukierunkowaniem i zgodnością z potrzebami odbiorców. Istotnym zadaniem spoczywającym na Centrach Wolontariatu jest uczulanie społeczeństwa na potrzeby innych, kreowanie postaw obywatelskiej odpowiedzialności i poszanowania zasad demokracji.
Dzięki działalności Centrów Wolontariatu poprzez aktywność wolontariuszy wpływamy między innymi na: – rozwój lokalnych społeczności i więzi lokalnych – poszerzanie zakresu usług oferowanych przez organizacje pozarządowe i instytucje państwowe – podnoszenie jakości świadczonych usług dzięki zaangażowaniu wolontariuszy – zwiększenie kontroli społecznej instytucji działających w środowisku lokalnym – kształtowanie postaw obywatelskiej solidarności i współdziałania – zdobywanie doświadczenia i wiedzy młodych ludzi stających przed wyborem kierunków studiów bądź aktywności zawodowej – promocję działań organizacji pozarządowych i instytucji publicznych.
(źródło: www.wolontariat.org.pl).
Dotychczasowa działalność wolontariuszy Kórnickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka” - Sobotnie spotkania Klaudynki Sobotnie spotkania Klaudynki to cotygodniowe 4 godzinne zajęcia terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych prowadzone przez pedagogów specjalnych. Nieoceniona pomoc wolontariuszy polega na towarzyszeniu osobom niepełnosprawnym w zajęciach sportowych, muzycznych i plastycznych. - imprezy i wycieczki jednodniowe Wśród imprez, które weszły na stałe do Klaudynkowego kalendarza znaleźć można spotkania noworoczne „Idzie styczeń, niesie wiele życzeń”, bale karnawałowe, festyny rekreacyjne „Razem możemy więcej”, igrzyska sportowe i przeglądy piosenki religijnej. W każdym z tych działań udział wolontariuszy jest niezastąpiony. Wspierają osoby niepełnosprawne nie tylko swoją obecnością i życzliwością, ale również śpiewem, zdolnościami sportowymi i oryginalnymi pomysłami. - akcje charytatywne Sprzedając wytwory prac osób niepełnosprawnych i przedmioty dostarczone przez sponsorów z Holandii podczas tzw. Kramików różności Klaudynki wolontariusze zbierają pieniądze na cele statutowe naszego stowarzyszenia.
Praca wolontariuszy w biurze Centrum Wolontariatu (w każdy piątek od 16.00 do 19.00) polega na wspieraniu działań promujących wolontariat (tworzenie ulotek i plakatów, rozpowszechnianie informacji), a także prace organizacyjne Stowarzyszenia.
Masz chwilę wolnego czasu? Chcesz ofiarować ją innym ludziom? ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM!!! zadzwoń pod nr tel. 507 052 822, napisz maila na adres: klaudynka-info@o2.pl
Jeśli zamierzasz zostać wolontariuszem zastanów się: -ile masz wolnego czasu? – spróbuj określić go dokładnie np. wtorek popołudniu, każda sobota przedpołudniem - co chcesz robić? Przemyśl co Cię interesuje. Czy chcesz pomóc bezpośrednio innych osobom – niepełnosprawnym, dzieciom, starszym? A może preferujesz pracę w biurze organizacji przy tworzeniu projektów, organizowaniu wydarzeń?
Jako wolontariusz możesz m.in. wspierać osoby niepełnosprawne i starsze, pomagać dzieciom w nauce, tworzyć strony internetowe, tłumaczyć teksty z języka obcego, opiekować się przedszkolakami, oprowadzać wycieczki po mieście, uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach z pierwszej pomocy i masażu i wiele innych...
(źródło: www.wolontariat.org.pl)
informacje dla organizacji i instytucji
co może robić wolontariusz w Twojej organizacji / instytucji? Zastanów się do czego potrzebny Ci wolontariusz. Jakie zadania mógłby wykonywać, co mógłby robić, w czym mógłby pomóc Twojej organizacji? Spisz wszystkie czynności czy zadania, które chcesz powierzyć wolontariuszowi. Im dokładniej przemyślisz tę kwestię tym łatwiej będzie pozyskać wolontariusza i później współpracować z nim.
czy potrzebujesz wolontariusza? Spróbuj zastanowić się czy w twojej organizacji/instytucji potrzebny jest wolontariusz. Przeanalizuj zasoby ludzkie organizacji i zastanów się czy ktoś z już pracujących osób nie chciałby wykonywać zadań, które opisałeś w poprzednim pytaniu. Jeśli zatrudnisz wolontariusza do zadania, które chce wykonywać jeden z pracowników organizacji może spowodować to powstawanie nieprzyjemnej sytuacji wewnątrz organizacji.
czy masz miejsce dla wolontariusza?
Zastanów się nad czasem i miejscem
pracy wolontariusza, czyli kiedy i gdzie ma przychodzić wolontariusz. Gdzie ma
wykonywać to co mu powierzysz - czy u siebie w domu, czy w twojej organizacji
czy może jeszcze gdzieś indziej? Przygotuj dla niego odpowiednie miejsce i
wyposażenie - np. jeśli ma pomagać w nauce dzieciom musi mieć do tego spokoje,
odosobnione miejsce ze stolikiem, jeśli ma pomagać w prowadzeniu korespondencji
elektronicznej w twoim biurze musi mieć dostęp do komputera itp.
jaki wolontariusz jest Ci potrzebny? Zbuduj portret wolontariusza, którego chcesz zatrudnić - pomyśl o wieku wolontariusza, jego wykształceniu, umiejętnościach i doświadczeniu. Kto mógłby najlepiej wykonać powierzone przez Ciebie zadania - czy gimnazjalistka, czy student politechniki czy pani na emeryturze? Zastanów się też co może zachęcić wolontariusza do pomocy właśnie twojej organizacji.
gdzie są wolontariusze? Pomyśl gdzie mogą być wolontariusze, którzy spełniają twoje kryteria, czyli gdzie najszybciej znajdziesz wolontariusza, który jest Ci potrzebny. Twoja oferta musi dotrzeć do potencjalnych kandydatów spełniających twoje oczekiwania. Może to być plakat w szkole, ogłoszenie w klubie pracy bądź gazecie lokalnej.
porozmawiaj z każdym kandydatem
Z każdą osobą, która się do Ciebie
zgłosi porozmawiaj osobiście. Przedstaw jej swoje wymagania i wysłuchaj
oczekiwań jakie ma dany wolontariusz względem Ciebie. Jeżeli dopasujecie się -
możecie zacząć współpracę.
pierwszy krok w organizacji/ instytucji Jeśli zdecydujesz się na współpracę z konkretną osobą wprowadź ją w twoją organizację. Koniecznie opowiedz parę słów o historii, misji i sposobie działania twojej organizacji. Bardzo ważne jest przedstawienia wolontariusza wszystkim pracownikom. Kluczem do dobrej i trwałej współpracy jest zakorzenienie wolontariusza w organizacji - zaprzyjaźnienie się z pracownikami i utożsamianie z działalnością.
biurokracja musi być.. Pamiętaj o załatwieniu wszelkich formalności - podpisaniu porozumienia, ubezpieczeniu wolontariusza i przedstawienia mu zasad BHP.
dziękuj, nagradzaj i jeszcze raz dziękuj.... Podczas współpracy ważne jest też nagradzanie wolontariuszy - często dziękuj wolontariuszowi, zapraszaj go na nieformalne spotkania pracowników, pamiętaj o kartce świątecznej i urodzinowej, obchodź dzień wolontariusza itd. Wolontariusz potrzebuje pozytywnego wzmocnienia, że decyzja jaką podjął jest słuszna a praca jaką wykonuje jest przydatna.
Powodzenia!!
Zapraszamy Cię na bezpłatne szkolenie - "Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza?". Na szkoleniu nauczysz się zarządzać wolontariuszami - w jaki sposób układać pracę z wolontariuszami, jak ich motywować oraz jak współpracować z nimi w zgodzie z literą prawa.
(źródło: www.wolontariat.org.pl)
informacje dla osób poszukujących pomocy wolontariusza Jeśli potrzebujesz pomocy wolontariusza wystarczy, że skontaktujesz się z Centrum: zadzwoń pod nr tel. 507 052 822, napisz maila na adres klaudynka-info@o2.pl, a my postaramy się zrobić wiele, aby Ci pomóc.
Dzień wolontariusza - corocznie obchodzony jest dzień wolontariusza 5 grudnia; ustanowiony przez UNESCO w roku 1981 Wolontariusz - każda osoba fizyczna, która dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji i instytucji i osób indywidualnych wykraczając poza więzi koleżeńsko-rodzinne Wolontariat - bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie. Rodzaje wolontariatu: bezterminowy, krótkoterminowy, jednorazowy, okresowy, indywidualny, grupowy itd. (źródło: www.wolontariat.org.pl)
Szkolenia dla wolontariuszy
- „Dlaczego warto być wolontariuszem?”
Szkolenia przeznaczone
dla osób, które pragną swoim czasem i energią dzielić się z innymi.
W tym programie kładziemy nacisk na poczucie odpowiedzialności za wykonywaną
pracę. Zapoznajemy uczestników z obowiązkami wynikającymi z podjęcia pracy
wolontarystycznej, przybliżamy im prawa wolontariuszy, m.in. Szkolenie jest bezpłatne. Czekamy na zgłoszenia pod nr tel. 697 695 502. (źródło: www.wolontariat.org.pl) Do tej pory dla wolontariuszy przeprowadzone zostały następujące szkolenia:
Szkolenia dla organizacji i instytucji „Jak zdobyć i zatrzymać wolontariusza?”
Jest to
oferta adresowana do organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. W
każdej z placówek powinna być wytypowana osoba, która będzie pełniła funkcję
koordynatora ds. współpracy z wolontariuszami.
Szkolenie
jest bezpłatne. Czekamy na zgłoszenia pod nr tel.
507 052 822.
Biuro Centrum jest czynne w każdy czwartek w godzinach od 17.00 do 18.30 na ul. 20 października 69 (dom Zgromadzenia SS. Miłosierdzia - wejście od tyłu budynku). Możliwy jest kontakt telefoniczny pod nr tel. 507 052 822, oraz mailowy: klaudynka-info@o2.pl
|